TT Online

Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding ve yüksek teknolojiyle üretilen çelik ürünlerde Japonya’nın ve dünyanın lider şirketlerinden Toyo Kohan arasında iş birliği anlaşması Şubat 2012’de imzalandı.

Türkiye’nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üreten Tosyalı Toyo Çelik A.Ş.’nin temeli ise yaklaşık üç yıl süren hazırlık çalışmaları sonucunda Ocak 2015’te atıldı.

Toplam 650 milyon dolarlık yatırım bedeli ile Osmaniye Organize Bölgesi’nde 250 bin m² alanda kurulu bulunan tesis, Aralık 2016 itibarıyla deneme üretimlerine başladı.

1.0 milyon ton haddeleme kapasitesi ile 2017 yılı Mayıs ayı itibarıyla ticari üretimine başlayan ve yaklaşık 800 kişinin çalıştığı Tosyalı Toyo Çelik A.Ş.’de teneke, galvanizli sac, boyalı sac, soğuk haddelenmiş sac ve asitli-yağlı rulo üretimi gerçekleştirilmektedir. Ambalaj sanayiden elektrikli ev aletlerine, bilişim ürünlerinden inşaat sektörüne, beyaz eşyadan otomotive kadar geniş bir yelpazede kullanılacak ürünler; sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’dan Kafkaslar’a, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyanın ihtiyacını karşılamaktadır.